משלוחים בינלאומיים
תפריט
07.01.2015

מהו פיתוח גוף מקצועי וטיבעי מאמר זה יסביר וישפוך קצת אור על הספורט הנפלא הזה שכולנו אוהבים


מהו פיתוח גוף מקצועי וטיבעי מאמר זה יסביר וישפוך קצת אור על הספורט הנפלא הזה שכולנו אוהבים


 

ב"מסקולטור" מפתחי גוף מתייצבים בשורות ומציגים תרגילים ופוזיציות של פיתוח גוף מקצועיים ברמת תחרות חובבים בדרוג המפרט שקבעו השופטים, ולאחר מכן מציגים פוזות ותרגילים אישיים בפני פנל מתחרים, המתבססים על קריטריונים כמו: סימטריה, שריריות וכושר גופני.
שמנים, איבוד שומן: מפתחי גוף ידועים, כמו: ארנולד שווארצנגר, רג פארק, סטיב ריבס, צארלס אטלס, מתכוננים לתחרויות באמצעות שילוב של ייבוש/הפחתת נוזלים המסייעת להדגשת חיטוב השרירים שלהם, ומשתמשים בשמני שיזוף, בדומה למפתחי גוף מקצועיים כולל פיל הית', מ- IFBB לו פריגנו,שזכה בתואר מר אולימפיה בתחרות שהתקיימה בלס ואגס שבארה"ב. בד"כ, המחזיק בתואר זה נחשב למפתח הגוף המקצועי הטוב והבכיר ביותר בעולם. 

וינס מקמהון, סוכן ומקדם תחרויות היאבקות, הכריז בשנת 1990, שהוא מתכוון להביא פרסים כספיים גבוהים יותר לארגוני הפדרציה WWF WBF]] לספורט פיתוח הגוף ולמופעים מסוגננים של ספורט זה.
מספר כוכבים משורות IFBB נרשמו, אבל רשימת החברים לא הייתה גדולה, ובתחרויות תמיד השתתפו אותם אנשים. גארי סטרידום היה הראשון שניצח בתחרויות שארגן וינס מקמהון, והיה הספורטאי שהגיע להישגים המרשימים ביותר במסגרת זו.
מסגרת התחרויות של WBF התפרקה בשנת 1992. הסיבה להתפרקות המסגרת הנ"ל הייתה היעדר הכנסה משידורי תחרויות בטלוויזיה, וקשיי תפוצה של מגזין "סגנון החיים של מפתחי גוף" [שלאחר מכן הפך למגזין WBF] שלא כיסו הוצאות עתק בסכומים בעלי 6 ספרות על חוזים, בנוסף להוצאות תשלום הפקה של שני שידורי טלוויזיה שכיסו תחרויות, והוצאה לאור של המגזין.

פיתוח גוף מקצועי

מר. פרנק זיין, מפתח גוף מקצועי בעבר, שזכה שלוש פעמים בתואר מר אולימפיה אומר שמפתח גוף מקצועי "הוא מי שהוכר כמקצועי בתעשיית פיתוח הגוף המודרנית" אדם שנצח בתחרויות הכנה כחובב, ו"הרוויח" את כרטיס ה"מקצוען" שניתן לו מהארגונים העוסקים בתחום. לספורטאים מקצועיים יש זכות להשתתף בתחרויות שיש בהן פרסים כספיים. מפתחי גוף, ממש כמו ספורטאים בתחומים אחרים, יכולים לקבל תמיכה כספיתמסודרת שתאפשר לו להשקיע את זמנו בספורט שבחר, מגופים ופרטים המעוניינים בכך [ספונסר] תלוי במידת ההצלחה של הספורטאי.

frank zane

״פרנק זיין האגדי״ 

פיתוח גוף טבעי

הדאגה הגוברת למחיר הגבוה של השימוש בסטרואידים, גם פגיעה אפשרית בבריאות וגם עקב קנסות ופסילות ספורטאים על שימוש בחומרים משפרי ביצועים בלתי חוקיים, בחרו ארגוני ספורט בתחום להגיב עניינית ולהחזיר לעצמם את תמיכת ועניין הציבור באמצעות עריכת תחרויות פיתוח גוף "טבעי" – כלומר ללא שימוש בחומרים משפרים אסורים. יתר על כן, מקדמי הענף בקשו לשפר את המוניטין המפוקפק של הספורט עקב הרושם שהתקבל בציבור שמדובר ב "חריגים פיזיולוגיים" ולהגיע לקהל אוהדים רחב יותר ולעודד פריסת מועדונים העוסקים בענף, ע"י הצגת מתחרים שמבנה וממדי גופם נראים יותר סבירים וברי השגה.

בתחרויות ה"טבעיות" ישנה ביקורת ובדיקות מסוגים שונים, כולל בדיקות פוליגרף ובדיקות שתן.

הקנסות על שימוש בחומרים אסורים משתנים מארגון לארגון; החל מהשעיה ועד החרמה ואיסור השתתפות בתחרויות.כמו כן יש לדעת שארגוני פיתוח גוף המגדירים עצמם כטבעיים מחזיקים ברשותם רשימה של חומרים שכל אחד מהם אסור לשימוש. חשוב להיכנס לאתר האינטרנט של כל ארגון כדי לברר אילו חומרים אסורים למתחרים בתחרויות שמארגן אותו ארגון.

מתאמן בחדר כושר

ישנו מספר רב של ארגוני פיתוח גוף המגדירים עצמם כ"טבעיים", כולל ארגונים גדולים ומוכרים כמו: INBF/WNBF ו- INBA/PNBA. אירועי הכושר האולטימטיביים [Ultimate Fitness Events – [UFE שמפרסמים ארגונים אלו, מאורגנים או בצפון אמריקה או באזור אחר בעולם, והם אינם מוגבלים למתחרים מהמדינה בה נמצא המטה הראשי של הארגון.

ארגונים ידועים נוספים הנחשבים לארגוני פיתוח גוף טבעיים הם הNPC &-NANBF. ארגון NPC ממיין מתחרים ע"י בדיקת פוליגרף, האמורה לוודא שהמתחרים יתאמנו בטכניקות הוגנות המותרות ע"פ חוק, הגם ששיטה זו איננה מבטיחה במאה אחוז, היות וספורטאים נבדקים באקראי, ולא כולם נבדקים.

זה ההבדל העיקרי בין NPC ל- NANBF: בתחרויות ארגון זה כל המשתתפים ללא יוצא מהכלל מתבקשים לעבור בדיקת שתן. הבדלים נוספים בין הארגונים קיימים בשיפוט: הקריטריונים של פוזות כאלו ואחרות שונים, למשל, ארגון NANBF פיתח אפילו פוזה של שוק מורם, שהיא ייחודית למתחרים שלהם.